A BOOKMARK EXCHANGE - TO SPREAD THE LOVE FOR BOOKS



     Po raz pierwszy, ale z pewnością nie ostatni zdecydowałam się wziąć udział w projekcie na platformie E-Twinning. Myślę sobie, że to jest w życiu fascynujące, że niektóre rzeczy można robić po raz pierwszy i to niezależnie od wieku. Mam też świadomość, że nie zdecydowałabym się na ten krok, gdyby nie udział w projekcie unijnym „Nowe możliwości to nowe wyzwania", który finansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Po pierwsze, dzięki wyjazdom na kursy językowe, jestem w stanie komunikować się na platformie z innymi nauczycielami, ponadto osoby, które spotkałam podczas kursów, to dziś potencjalni partnerzy w projektach. Łatwiej bowiem zacząć z kimś doświadczonym i znajomym. I tak właśnie rozpoczęła się ta przygoda.
     Pomyślałam, że na pierwszy ogień warto wziąć coś „bliskiego sercu”, dlatego, gdy odkryłam projekt „A BOOKMARK EXCHANGE - TO SPREAD THE LOVE FOR BOOKS”(Wymieniamy zakładki, by propagować miłość do książek!) wymyślony przez Karolinę Majer, nauczycielkę ze Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Węgorzewie, pomyślałam, że warto chwytać okazję. Założenia projektu były jasne – wymieniamy się zakładkami,  a jednocześnie szlifujemy angielski. W produkcję zakładek zaangażowały się klasy: 4b, 4c, 4d i 6a. Nasze zakładki wykonane w przeróżnych technikach plastycznych powędrowały do dwóch szkół w Turcji, do Wielkiej Brytanii i Portugalii. W zamian otrzymaliśmy zakładki wykonane przez dzieci z Rumunii, Turcji i Anglii. W sumie w projekcie tym wzięło udział 30 szkół z różnych zakątków Europy, w tym m.in. z Grecji,   Czech, Włoch, Hiszpanii, Ukrainy, Słowacji. Wszystkie materiały fotograficzne i filmowe z realizacji zadań projektowych publikowane były na platformie E-Twinning, która okazała się bardzo przyjaznym narzędziem, nawet dla osób niewprawionych. Zamieszczane fotografie świadczyły o tym, że zadanie, jakiego podjęli się uczniowie, było realizowane z pełnym zaangażowaniem, a nawet pomocą całych rodzin. W naszej szkole otrzymaliśmy wsparcie od plastyka – pani Honoraty Robak.
     Zakładki są niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju, zostały pokazane społeczności szkolnej na wystawce na holu szkoły. Warto pamiętać, że zakładki są  najszczęśliwsze wówczas, gdy są używane. Mam nadzieję, że nasze działanie zachęci uczniów zarówno do czytania, jak i do nauki języka angielskiego. Okazuje się bowiem, że kontakty z młodzieżą zagraniczną są w zasięgu ręki. Warto pielęgnować w sobie ciekawość świata i zaszczepiać ją innym.

https://live.etwinning.net/projects/project/152806
A. Drewnicz-Kaczmarek