Dzień Bez Śmiecenia.

    Dzisiaj mija 15 lat odkąd rozpoczęła się edukacja społeczeństwa w ramach kampanii Dzień Bez Śmiecenia! Warto zadać sobie i swoim dzieciom kilka pytań:


  • Czy już wiemy, jak odpowiednio segregować odpady? 
  • Czy potrafimy zauważyć, jak ważną rolę w ochronie środowiska naturalnego ma każdy z nas podejmując niewielkie, codzienne ekologiczne wybory ? 
  • Czy rozumiemy już, że z odpadów naprawdę mogą powstać wartościowe przedmioty? 


Hasło tegorocznej kampanii to: Odpady to nie śmieci - to surowce #WidzęWięcej. 


    Czy widzimy już więcej? Wystarczy rozejrzeć się dookoła i zobaczyć: odpowiednio posegregowana butelka PET może stać się ubraniem, obuwiem, meblem albo po prostu drugą butelką. Ze szklanej butelki może powstać kolejna i kolejna i tak bez końca. Z metalowej puszki może powstać przydatne narzędzie aluminiowe, ze starej książki może powstać papier toaletowy, a ze skórki od banana, obierek ziemniaka, skoszonej trawy możemy wytworzyć świetnej jakości kompost dla nowych roślin! 


Tak - rozejrzyjmy się dookoła i #ZobaczmyWięcej! 


    Niektórzy mówią, że Dzień Bez Śmiecenia oznacza świadome zakupy bez zbędnych opakowań. Inni, że Dzień Bez Śmiecenia powinien trwać cały rok. Zgadzamy się z tym!!! Dla jeszcze innych Dzień Bez Śmiecenia to nawet niezaśmiecanie swojego organizmu niezdrowym, przetworzonym jedzeniem. 


    Dla nas z kolei Dzień Bez Śmiecenia oznacza wspaniałą inicjatywę, w którą z roku na rok włącza się coraz więcej osób, co nas bardzo cieszy :) Coraz więcej osób chce, lubi i uważa za ważne edukowanie innych, tych małych i tych dużych, że segregacja odpadów naprawdę ma sens. Że posegregowane odpady naprawdę mogą stać się wartościowymi surowcami. Że jeśli wszyscy razem i każdy z osobna zaangażujemy się w tak małe, codzienne czynności, jakimi są np: wyrzucanie odpadów do pojemników w odpowiednim kolorze, korzystanie z toreb na zakupy wielokrotnego użytku i wiele wiele innych - nasza planeta pożyje trochę dłużej. 


    A jak Państwo wraz ze swoimi dziećmi obchodzą Dzień Bez Śmiecenia? Chętnie się dowiemy.


Pozdrawiamy wesoło.
Pedagog i Psycholog